You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Braket Çeşitleri

Ortodontik tedavide dişe yapıştırılan küçük boncuklara “braket” denir. Kullanılan malzemesine göre metal ve seramik braket çeşitleri en sık tercih edilenleridir. Metal braketler toplum da yaygın olarak kullanılan, temizliği, tedavi süresi ve maliyeti açısından avantajları bulunan braket çeşitleridir. Seramik braketler ise daha çok sosyal ortamda birçok kişiyle iletişim kurmak zorunda kalan iş sahibi erişkinler tarafından tercih edilir. Diş renginde olmaları ve daha az dikkat çekmeleri avantajı olsa da, metal braketlere göre dayanıklılığının daha az olması, tedavi süresinin biraz daha uzun sürmesi ve maliyeti dezavantajlarıdır. Çok sık kullanılmasa da hasta isteğine göre kullanılabilecek altın ve plastik braket seçenekleri de bulunmaktadır.

 

Elastikler

Elastikleri kullanmak üst ve alt dişlerinizin kapanışının daha iyi hale gelmesini sağlar. Elastikler ancak söylendiği şekilde ve sürede kullanıldığında etkili sonuç gösterirler.

 

Üst Çene Genişletme

RME apareyi de denilen üst çene genişletme apareyi, üst azı dişlerine vida aracılığıyla her aktivasyonda kuvvet uygulayarak üst çeneyi genişleten bir apareydir. Arzu edilen genişleme elde edilince, bu durumun kalıcı olması ve geriye dönüşün engellenmesi için apareyin vida çevirmeksizin fazladan birkaç ay daha kullanılması gerekecektir.

 

Diş Çekimli Tedavi

Çapraşık bir dişin doğru bir konuma getirilmesi için öncelikle o diş için boş bir yerin oluşturulması gereklidir. Eğer boşluk oluşturmak için mevcut olanaklar mümkün değilse diş çekilmesi kaçınılmazdır. Ortodontik tedavide diş çekimi sık başvurulan bir yöntemdir. Sağlıklı bir dişin boş yere heba edilmesi yanlış bir düşüncedir. Mevcut çapraşıklıkta birçok diş bu durumdan muzdaripken, bir dişten feda edilerek diğer dişlerin sağlığı ve estetiği sağlanmaktadır. Bu durum bir gül fidanının budanmasına benzetilebilir. Diğer dallarda daha sağlıklı güllerin açması için birkaç dal sağlıklı olduğu halde kesilir.

 

Diş Aşındırma

Çapraşıklığın giderilebilmesi için boş alanlar oluşturmak ortodontinin genel prensiplerinden birisidir. Eğer boş alan oluşturmak için mevcut seçenekler imkansızsa ve diş çekimi ile elde edilecek boşluk gereksiz fazla olacaksa, dişlerin mine seviyesinde küçük aşındırmalar yapılır. Genellikle alt keser bölgede yapılan aşındırma işlemleri çapraşıklığın yoğun olduğu ağzın herhangi bir bölgesinde yapılabilir.

 

Sürtünmesiz Sistem

Uzun yıllardır kullanılan ortodontik tedavi sisteminde dişe yapıştırılan boncuk ile dişten geçen tel arasında sürtünme oluşmaktadır. Sürtünme ise tedavinin uzamasına yol açmaktadır. Halbuki sürtünmesiz sistemde kapaklı braketler kullanıldığı için sürtünme en aza iner. Genellikle diş çekimi ve çene genişletmesi yapılacak vakalarda alternatif yöntem olarak uygulanmaktadır.