You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Sıkça Sorulan Sorular

Total protezler dokulardan destek alırlar ve sabit değillerdir. Özellikle alt damağın üst damağa göre daha dar olması, alt çenede dilin bulunması alt protezi üst proteze göre daha çok hareket eder hale getirmektedir. Hastaların genel şikayeti; üst damağım tutuyor ancak yemek yerken, konuşurken alt damağım oynuyor şeklindedir. Bu harekete bağlı olarak da sık sık vuruklar oluşmaktadır.

Total protezleri özel yapıştırıcılar ile yapıştırılması bazı durumlarda şikayetleri azaltsa da bu sorunu ortadan kaldırmanın en iyi yöntemi implant üstüne özel tutucular ile uygulanan, halk arasında çıtçıtlı protez olarak tanımlanan overdenture protezlerin yapımıdır.

Mevcut kemik miktarına göre karar verilmektedir. Çoğunlukla 2-4 implant kullanılmaktadır. Hem implant hem dokudan destek alan bu protezlerde konuşurken ağızdan çıkma, yemek yerken oynama sorunları çözülmekte aynı zamanda protez vurukları oldukça azalmaktadır.

Bu protezlerin geceleri uyumadan önce mutlaka çıkarılması ve su dolu bir kapta bekletilmesi önerilmektedir. Hiç çıkartılmayan protezler damaklarda enfeksiyona sebep olabilmektedir. Çıkarıldıklarında da peçeteye sarılıp kuru ortamda bekletilmemeli, su dolu bir kap içinde bekletilmelidirler. Özel temizleyici tabletler hasta isteğine bağlı olarak suya atılabilir. Ancak protezlerin fırça ile mekanik temizliği de hasta tarafından mutlaka günde 2 kez yapılmalıdır ve temizlik için diş macunu değil sabunlu su kullanılmalıdır. Hatta her yemekten sonra çıkarıp yıkamak, uzun dönem renk değişimi olmadan kullanmalarına yardımcı olacaktır.

Hastanın protezinde diş aşınması veya kullanım ile ilgili sorunları yoksa özel besleme materyalleri ile protez tekrar damaklara uyumlanabilir. Protez kırılması veya diş düşmesi gibi sorunlarda tamir edilebilmektedir. Tamir edilen protez 1-2 gün içinde hastaya teslim edilmektedir. Ancak her kırık ya da her bollaşma tamir edilemeyebilir. Bunun kararını hekiminiz verecektir.

Protezlere alışmak biraz zaman alabilir ve çok iyi yapılmış protezlerde bile bu durum kişiden kişiye değişir. Yeni protez, ağızda yabancı ve büyük hissedilecektir. Alt protez daha çok hareket edip yerinden çıkabileceği için alt proteze alışmak üst proteze alışmaktan daha zordur. İlk günlerde salgı bezlerinin uyarılması sonucu tükürük miktarı artması gibi sorunlar da olacaktır. Ancak bu durum zamanla geçer ve alışırsınız.

Protezlerin yumuşak dokular üzerinde oturması; hareket etmesi sonucu, yapımına ne kadar özen gösterilmiş olursa olsun, bazı yerlerinde vuruklar olabilir. Hasta, kontrollerini aksatmamalı ve protez düzeltilmelidir. Vurukların hasta tarafından alınması çok yanlıştır. Hasta, vuran yerlerin düzeltilmesi için hekime gelmeden önce protezlerini en az 8 saat kullanmış olmalıdır. Ancak bu süre, problemli yerlerin görülebilmesini sağlar.

Protezler, ağız ortamında az da olsa bazı seslerin telaffuzunda zorluklara neden olabilir. Bu durumda yüksek sesle ve ayna karşısında okuma çalışması yapılabilir ve doğru söylenemeyen kelimeler tekrar edilerek normal hale getirilmeye çalışılabilir. Bunlar yapılmasa bile konuşmanız zamanla düzelecektir.

Protez yapıştırıcılarının devamlı kullanılması, istenen bir şey değildir. Fakat gerektiğinde kısa süreli olmak üzere kullanılmasında bir sakınca yoktur. İhtiyaç olduğunda bu yapıştırıcıların nasıl kullanılacağı hekiminiz tarafından size açıklanacaktır.

Yeni protezlerin kullanılması sırasında ilk zamanlarda çiğneme problemleri görülebilmektedir. Zaman içerisinde kas ve yumuşak doku uyumu ile etkin çiğneme sağlanabilmektedir. Sert gıdalardan kaçınılmalı ve yapışkan gıda artıkları etkin bir temizlikle uzaklaştırılmalıdır.