You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

 

Bu işlem; fonksiyonel ya da estetik amaçlı yapılabilir. Estetik amaçlı yapılmadığı durumlarda; diş çürükleri, kırılmış diş dolgusu, diş çekimleri ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesi kısacası diş düzeltme ile alakalı birçok işlemde kullanılabilir. Eğer dişlerde çok madde kaybı ya da büyük kırıklar ve aşınmalar varsa dişlerin fonksiyonunu korumak ve sağlamlaştırmak amacıyla ölçüleri alınarak, kaplanılabilir. Bu kaplama işlemi, bahsettiğimiz gibi estetik amaçlı da yapılabilmektedir. Dişlerde aşırı dereceli renk bozukluğu ya da formlarında ciddi problemler varsa bu durumda da kaplama yapılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diş kaplama işlemlerinde uygulanan yöntemler, vakaya göre farklılık göstermektedir. bunları şu şekilde sıralayabiliriz; Porselen laminate veneer Empress (full porselen) kaplama Zirkonyum kaplama Metal destekli kaplama

Kaplama dişler için bir ömür söylemek doğru olmaz çünkü bu sizin kontrollerinize gitmeniz ve ağız hijyeninize dikkat etmeniz ile alakalı bir durumdur. Eğer bütün kurallara uyarsanız çok uzun yıllar kaplamanız ile alakalı bir sorun yaşamazsınız.

İşlem sırasında kaplama yapılacak alan uyuşturulduğu için herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Uyuşukluk geçtiğinde ise ufak tefek sızlanalar ve soğuk sıcak hassasiyetleriniz olabilir ancak bunlar geçicidir.

Kaplamanız sökülürken eğer kaplamalara zarar vermemeyi hedeflemişsek kullanacağımız alet sizi rahatsız edebilir ancak bu ağrı değildir. Sökülecek olan kaplamalar tekrar kullanılmayacaksa kaplamalarınız keserek çıkartılabilir ve bu işlemde de ağrı hissetmezsiniz sadece biraz zaman alabilir. Kaplama sökümü işlemi sırasında ağrı hissederseniz uyuşturulmayı isteyebilirsiniz. Uyuşturulduktan sonra ağrı hissetmeyeceksinizdir.

İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu bazı kişilerde 10-14 gün sürebilirken bazı kişilerde 21-28 gün sürebilir. İyileşmediğini düşünüyorsanız ya da çabuk iyileşmesini istiyorsanız tuzlu su gargarası yapabilirsiniz.

Yeni kaplama yapıldığında küçük soğuk sıcak hassasiyetleri olabilir ancak bu geçici bir durumdur. Bunun dışında şiddetli bir ağrı hissediyorsanız sebebi birçok sorun olabilir ve bu sorunlar sizin kendi başınıza çözebileceğiniz sorunlar değildir o yüzden mutlaka hekiminizden bir kontrol randevusu alınız.

Kaplamalarınız dayanıklı materyallerdir ve çürümezler ancak kapladığımız dişler kaplandıklarında çürümezler diye bir şey söz konusu değildir. Diş etinizin altından dişleriniz yine çürüyebilir.

Kaplama yapılan dişleriniz eğer tekrar onarılabilecek kadar zarar görmüşseler tekrar kaplanabilirler. Eğer kaplamalarınızın altındaki dişler artık kullanılamaz hale gelmişseler maalesef çekilmeleri ve yeni bir planlama yapılması gerekir.

Günümüzde en çok uygulanan diş kaplama teknikleri; metal destekli, zirkonyum, metal desteksiz ve empress kaplamalardır. Kaplama diş hazırlıklarında en önemli nokta; hastanın şikayetlerinin hekimi tarafından dikkatlice dinlenilerek kaplama yönteminin yapılmasıdır. Bundan sonraki aşama ise diş yapısına uygun kaplama çeşidi seçilir ve alanında uzman diş hekimi tarafından uygulanmasıdır. Diş kaplama işlemi uygulanırken, öncelikle diş hekimi tarafından dişin tamamı ya da gerekli bölümü küçültülür ve laboratuvara gönderilmesi için ölçüler alınır. Bu ölçülere göre; metal destekli porselen, zirkonyum, metal desteksiz porselen gibi maddelerden çalışmalar yapılır. Diş kaplama işlemi, 2-4 seans sürebilmektedir. Diş kaplamasından sonra dişlerde bir süre sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet durumu yaşanabilir. Bu durum normaldir, kısa zamanda geçecektir.