You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi enfekte olmuş veya çürümüş dişleri kurtarmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi sırasında dişlerimizin içerisinde bulanan kan damarı ve sinirlerin, enfekte olmuş olmalarından dolayı, temizlenip yerlerine doku dostu materyaller koyulması işlemleri yapılır.

Dişlerimizde meydana gelen çürümeler zamanında tedavi edilmezse derinlere doğru ilerler ve dişlerimizin içinde bulunan kan damarı ve sinirlere ulaşıp onların enfekte olmasına sebep olur. Bu durum kişinin şiddetli diş ağrısı yaşamasıyla sonuçlanır. Enfekte olan bu dokuların temizlenmesi ve yerine doku dostu materyaller koyulması gerekir. Bu sayede kişi ağrılarından kurtulur. Bu dokuların temizlenmesi dişlerimizin sağlığı ve işlevi konusunda hayati bir önem taşımaz. Eğer tedavi gerçekleştirilmezse dişi çevreleyen dokuların da enfeksiyon kapmasıyla birlikte apseler oluşabilir ve apseler de daha büyük ve daha hayati enfeksiyonlarla sonuçlanabilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka diş hekiminizi ziyaret ediniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi işlemi öncesinde, işlem yapılacak diş uyuşturulduğu için hasta ağrı hissetmez. Bazen; çok ağrı duyulan ya da enfeksiyonu olan dişlerde uyuşturma problemi yaşanabilir. Böyle durumlarda farklı bir teknik ile ya da daha etkili bir anestezik ile uyuşturma sağlanır ve sandığındaki kadar büyük ağrılar hissetmezsiniz.

Kanal tedavisi uygulaması esnasında; işlem yapılan dişin içinde bulunan damar ve sinirler alınmaktadır. Bu nedenle kanal tedavisi yapılmış bir diş, dış etkenlerden etkilenmemektedir. Tedaviden sonraki ilk birkaç hafta, çok az ağrı duyulabilir ve çiğneme sırasında hassasiyet oluşabilir. Bunun nedeni ise dişinizin etrafındaki dokuların iyileşmesi için zamana ihtiyacı olmasıdır.

Kanal tedavisi yapılmış bir diş; uzman diş hekimleri tarafından doğru tedavi planlaması ile yapılması durumunda asla ağrımazlar. Eğer ağrıyor ise eksik tedavi protokolü uygulanmış, bazı kök ve kanallar gözden kaçmış, temizleme işlemleri tam olarak yapılmamış ya da yüksek dolgu yapılmış olabilir. Bu olası durumları önlemek için diş hekiminizi ve diş kliniğinizi seçerken özen göstermelisiniz. Aksi takdirde; bu süreçleri maddi anlamda tekrar ederken, yaşadığınız diş ağrıları ile de yıpranabilirsiniz.

Doğru ağız ve diş bakımı sayesinde onarılan ve tedavisi yapılan dişler bir ömür kullanılabilir. Ancak dişte oluşan hasarın tekrar edebileceği unutulmamalı, gerekli tedbirler alınmalıdır. İleride gerçekleşebilecek farklı problemlerin önüne geçebilmek için düzenli hekim muayenesi gerekir.

Sıcak ile artan ağrı, yiyecekleri çiğnerken oluşan ağrı veya çiğneme sorunları, aniden başlayan ağrılar, dişe yakın bölgelerde şişlik oluşması, gece uykudan uyandıran diş ağrıları kanal tedavisini gerektiren durumlardandır. Bu şikâyetlerden herhangi biri görüldüğünde en kısa zamanda bir diş hekiminden randevu alınarak muayene olunmalıdır.

Kanal tedavisine öncelikle anestezi ile başlanmaktadır. Anestezi sonrasında uyuşan bölgedeki çürükler temizlenerek dişin özüne ulaşılmaktadır. Buradan hastalıklı dokular çıkartılarak, sinir artıkları temizlendikten sonra diş kanalı şekillendirilir. İlaçlar yardımı ile kanal yıkanarak iyileşmenin hızlanması sağlanır. Daha sonra dolgu ve gerekiyorsa kaplama yapılarak işlem sonlandırılır. Dişin çürümesini önleyici tedbirler alındığında enfeksiyon oluşmamakta ya da daha en başından önlenmektedir. Kanal tedavili olan dişler ölü olduğu için kendini besleme ve koruma özelliği bulunmamaktadır. Yıllar sonra kırılma ihtimali olan kanal tedavili dişlerin kontrol edilmesi, gerekirse kron kaplama yapılarak dayanıklılığın artması sağlanmalıdır.