You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Hareketli (Bölümlü) Protezler

Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı, geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda hareketli protezler uygulanabilir. Bu protezler ağızda az sayıda da olsa diş olması durumunda tercih edilebilen protez seçeneğidir. Bölümlü protez, diş ve doku destekli protez uygulamasıdır. Diş desteği için, dişin dişetine yakın bombeli alan altında kalan kısmına, kroşe diye adlandırılan uçlar gelerek tutuculuk sağlanır. Doku desteğini protezin oturduğu doku yüzeyi sağlar. Böylece kuvvet diş ve dokuya dağıtılmış olur. Bu protezler halk arasında kancalı protez olarak da bilinir.

Sıkça Sorulan Sorular

• Protezinizi her yemekten sonra temizlenmelisiniz. • Protezinizin içini ve dışını nazik bir şekilde sabunlu su ile fırçalamalısınız. • Temizlemek için çamaşır suyu, tuzruhu ve deterjan gibi maddeler kullanmamalısınız. • Protezinizin bol olduğunu düşündüğünüzde veya tamire ihtiyacı olduğunda hekiminize başvurmalı kendiniz herhangi bir işlem yapmamalısınız. • Protezinizi her akşam çıkarmalı ve suyun içine koymalısınız.

Protezlerin ömrü 5-10 sene arası kabul edilir. Fakat daha uzun süre kullananlarda bulunmaktadır. Diş protezleri, yaklaşık olarak 5 sene ağızda kalıyorsa başarılı sayılabilir. Ancak, zaman içerisinde dokularda ve mevcut dişlerde meydana gelen değişiklikler, protezlerde ortaya çıkan aşınmalar ve ağız ortamının yenilen ve içilen her türlü gıdadan etkilenmesi nedeniyle protezleri ömür boyu kullanmak mümkün olmamaktadır. Protezlerin uzun dönemde kullanılması sonucunda ağız içi dokularda meydana gelen zararların önlenmesi açısından diş hekimine yıllık kontrole gidilmesinde fayda vardır.

Protezlere alışmak biraz zaman alabilir ve çok iyi yapılmış protezlerde bile bu durum kişiden kişiye değişir. Yeni protez, ağızda yabancı ve büyük hissedilecektir. Alt protez daha çok hareket edip yerinden çıkabileceği için alt proteze alışmak üst proteze alışmaktan daha zordur. İlk günlerde salgı bezlerinin uyarılması sonucu tükürük miktarı artması gibi sorunlar da olacaktır. Ancak bu durum zamanla geçer ve alışırsınız.

Protezler, ağız ortamında az da olsa bazı seslerin telaffuzunda zorluklara neden olabilir. Bu durumda yüksek sesle ve ayna karşısında okuma çalışması yapılabilir ve doğru söylenemeyen kelimeler tekrar edilerek normal hale getirilmeye çalışılabilir. Bunlar yapılmasa bile konuşmanız zamanla düzelecektir.

Protez yapıştırıcılarının devamlı kullanılması, istenen bir şey değildir. Fakat gerektiğinde kısa süreli olmak üzere kullanılmasında bir sakınca yoktur. İhtiyaç olduğunda bu yapıştırıcıların nasıl kullanılacağı hekiminiz tarafından size açıklanacaktır.

Yeni protezlerin kullanılması sırasında ilk zamanlarda çiğneme problemleri görülebilmektedir. Zaman içerisinde kas ve yumuşak doku uyumu ile etkin çiğneme sağlanabilmektedir. Sert gıdalardan kaçınılmalı ve yapışkan gıda artıkları etkin bir temizlikle uzaklaştırılmalıdır.