You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Braket Çeşitleri

Ortodontik tedavide dişe yapıştırılan küçük boncuklara “braket” denir. Kullanılan malzemesine göre metal ve seramik braket çeşitleri en sık tercih edilenleridir. Metal braketler toplum da yaygın olarak kullanılan, temizliği, tedavi süresi ve maliyeti açısından avantajları bulunan braket çeşitleridir. Seramik braketler ise daha çok sosyal ortamda birçok kişiyle iletişim kurmak zorunda kalan iş sahibi erişkinler tarafından tercih edilir. Diş renginde olmaları ve daha az dikkat çekmeleri avantajı olsa da, metal braketlere göre dayanıklılığının daha az olması, tedavi süresinin biraz daha uzun sürmesi ve maliyeti dezavantajlarıdır. Çok sık kullanılmasa da hasta isteğine göre kullanılabilecek altın ve plastik braket seçenekleri de bulunmaktadır.

 

Elastikler

Elastikleri kullanmak üst ve alt dişlerinizin kapanışının daha iyi hale gelmesini sağlar. Elastikler ancak söylendiği şekilde ve sürede kullanıldığında etkili sonuç gösterirler.

 

Hareketli Fonksiyonel Apareyler

Ortodontik tedavinin ilgilendiği başlıca iki konu vardır. İlki diş çapraşıklıkları ikincisi çene bozukluklarıdır. Diş çapraşıklıklarının tedavi yaşı yoktur, her yaşta çapraşık diş düzeltilebilir.
Çene bozukluklarında durum biraz daha farklıdır. Çeneye ortodontik apareylerle müdahale edilebilmesi için hastanın ergenlik döneminde olması gereklidir. Bu yaş kız çocuklar için yaklaşık 11-12, erkek çocuklar için yaklaşık 12-13 tür. Özellikle alt çenenin geride bulunduğu vakalarda, çenenin öne doğru gelişimin sağlanabilmesi için kullanılan apareylere “fonksiyonel aparey” denir. Çeşitli şekilleri bulunmakla birlikte en konforlu olanı ve en sık kullanılanı alt ve üst ayrı parçadan oluşan, hasta ağzını kapattığında alt çeneyi önde konumlanmaya zorlayan “twin blok” apareyidir.

 

Sabit Fonksiyonel Apareyler

Bu aparey ağız içine yerleştirilen ve dişlere yapıştırılan metal bir apareydir. Alt çenenin ve dişlerin geride olduğu vakalarda kullanılır. Alt çenenin öne doğru büyümesini sağlar. Bu sabit aparey en çok gelişim çağındaki genç çocuklarda yaklaşık 9-12 ay boyunca kullanılır.

 

Ağız Dışı Apareyler

Ergenlik dönemindeki hastaların bir kısmında kullanılan bu apareyler yüksek düzeyde hasta uyumu gerektirir. Takıp çıkarma hastanın kontrolünde olduğundan isteksiz hastalarda tedavi hüsranla sonuçlanabilir. Hastanın şunu bilmesi gerekir: Nasıl kolu kırılan bir çocuğun kolunun iyileşmesi için kolunun alçıya alınması gerekiyorsa ve bu durum ayıp ve komik bir durum değilse, benzer şekilde de ortodontik tedavide daha güzel dişlere sahip olmak için de böyle bir seçeneğe katlanmak gerekmektedir. Hastanın bu apareyleri doğru bir şekilde ve istenilen süre boyunca takması çok önemlidir. Gün içerisinde tembellik etmek ve apareyi takmayı unutmak toplam tedavi süresini uzatacaktır. Uzun yıllar ortodontik tedavide kendine yer edinen bu apareylerin her ne kadar alternatifleri çıksa da hiç biri bunlar kadar başarılı olamamışlardır. O yüzden bu apareyleri önemsemek ve gerektiği durumda takmak başarılı bir tedavi için gerekliliktir. Çeşitli ağız dışı aparey tipleri bulunmaktadır.

 

Headgear

Üst azı dişlerine takılan bir iç parça ve boyundan destek alan bir de dış parçadan oluşur. Üst dişlerin alt dişlerin önünde yer aldığı bazı vakalar kullanım alanlarından biridir. Headgear, dişlerinize geriye doğru hafif çekme kuvveti uygulayarak üst dişlerinizin ve üst çenenizin öne doğru gelişimini ve hareketini sınırlar. Ağız dışı şerit kısmının enseden ve başın üstünden dolaşan iki ayrı türü vardır.

 

Üst Çene Genişletme

RME apareyi de denilen üst çene genişletme apareyi, üst azı dişlerine vida aracılığıyla her aktivasyonda kuvvet uygulayarak üst çeneyi genişleten bir apareydir. Arzu edilen genişleme elde edilince, bu durumun kalıcı olması ve geriye dönüşün engellenmesi için apareyin vida çevirmeksizin fazladan birkaç ay daha kullanılması gerekecektir.

 

Diş Çekimli Tedavi

Çapraşık bir dişin doğru bir konuma getirilmesi için öncelikle o diş için boş bir yerin oluşturulması gereklidir. Eğer boşluk oluşturmak için mevcut olanaklar mümkün değilse diş çekilmesi kaçınılmazdır. Ortodontik tedavide diş çekimi sık başvurulan bir yöntemdir. Sağlıklı bir dişin boş yere heba edilmesi yanlış bir düşüncedir. Mevcut çapraşıklıkta birçok diş bu durumdan muzdaripken, bir dişten feda edilerek diğer dişlerin sağlığı ve estetiği sağlanmaktadır. Bu durum bir gül fidanının budanmasına benzetilebilir. Diğer dallarda daha sağlıklı güllerin açması için birkaç dal sağlıklı olduğu halde kesilir.

 

Gömülü Diş Sürdürülmesi

Eğer bir diş kemik içerisinde kalmışsa ve sürememişse, yani damak içinde gömülüyse bu dişi yerine getirmek için ortodontik müdahale yapılır. Gömülü dişin bulunduğu bölgeye göre damaktan ya da üst dudağın altından küçük bir operasyon yapılır. Operasyon ile açığa çıkartılan dişin üzerine ucunda tel olan bir boncuk yapıştırılır ve boncuk ucundan sarkan tele kuvvet ugulanarak diş yerine yerleştirilir. Gömülü dişler genellikle üst köpek dişleri olabildiği gibi diğer dişlerde bazı zaman gömülü kalabilmektedirler.