You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücüler, çürük riski taşıyan büyük azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine dişleri korumak amacıyla yapılan bir uygulamadır. Fissür örtücüler, uygulanacak dişlerin temizliği yapıldıktan sonra çiğneyici yüzeylerdekiderin alanlara doldurulur. Bu şekilde, temizlenmesi güç olan bu alanların gıda artıkları ile dolması engellenir ve dişleri çürümelere karşı korur.

Fissür Örtücüler KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ’nin temellerindendir.

Sıkça Sorulan Sorular

Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde girinti, çıkıntılar bulunmaktadır. Bu bölgelere pit ve fissürler denir. Bunlar derinlere inildikçe bakteriler için mükemmel bir konak, diş fırçası kılları için ulaşılamaz alanlar olmaktadırlar. Bu nedenle değerlendirilmeleri önemlidir.

Çocuk eğer çürük açısından yüksek risk grubunda ise kesinlikle uygulanmalıdır. Düşük risk grubunda, ağız bakımı çok iyi olan çocuklarda uygulanması şart değildir. Hekim tarafından rutin kontroller ile takip edilip gerekliliği değerlendirilmelidir. Çocuklar da dahil olmak üzere herkes diş kontrollerini rutin olarak yaptırmalı, kısa süreli tedaviler ve düşük maliyetler ile çözülebilecek sorunlar ilerlemeden müdahale edilmelidir.

Hekiminiz tarafından uygun görüldüğü takdirde yüksek risk grubundaki yetişkinlere de yapılabilir. Bu işlemdeki amaç bahsettiğimiz gibi derin çıkmaz noktalarda çürük oluşmasını engellemektir.

Hekiminiz tarafından yapılacak rutin kontrollerde eğer bir düşme veya kırılma varsa yenilenir. İnce oldukları ve çok sert bir materyal olmadığı için ömür boyu ağızda kalması beklenmemelidir. Belirli bir yaşa gelinip çürük risk grubu orta veya düşük olarak değiştiğinde yenilenmeyebilir.

Fissür dediğimiz diş oluklarının çok sığ olduğu, keskin sonlanmanın olmadığı durumlarda ve tedavi sırasında izolasyonun sağlanmadığı durumlarda yapılamaz. Eğer dişte çürük varsa da yapılmamalıdır. Böyle bir durumda dolgu tercih edilir.

Çocuklarda tedavinin uygulanabilmesini kolaylaştırmak, işlemi daha eğlenceli bir hale getirmek amacıyla renkli uygulamalar da yapılabilmektedir. Renklerin tedavi başarısıyla bir ilgisi yoktur.