You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Estetik Dolgu

Estetik dolgular daha parlak ve daha pırıltılı görünüm elde etmek amacıyla uygulanan dolgulardır. Hem ön dişlerde, hem de arka dişlerde günümüzde estetik dolgu uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir. Diş çürüklerinin tedavisi için bugüne kadar kullanılmış olan amalgam dolguların estetik beklentileri karşılayamaması üzerine, günümüzde porselen dolgu ve kompozit dolgu seçenekleri ön plandadır.

Sıkça Sorulan Sorular

• Kırık ve çürük dişlerde, • Kalıcı renk bozuklukları olan dişlerde, • Arası ayrık olan dişlerde, • Boyunu uzatmak istediğimiz dişlerde, • Dişlerin şeklini değiştirip estetik bir görünüm katmak istediğimiz dişlerde bu dolgu seçeneğini tercih edebiliriz.

Doğru kullanıldıkları sürece uzun yıllar sizlere hizmet ederler. Lekelenmelerini önlemek için yapılan cilalanma sayesinde, görünümlerini ve pürüzsüzlüklerini uzun yıllar korurlar. Dişlerde yapılan aşındırma miktarı çok az olduğundan, diş dokusunun korunmasına yardımcı olurlar ve bu uzun yıllar kullanılabilmesine yardımcı olur.

Estetik dolgu yapılmasına karar verilmiş olan diş çok şiddetli ve sürekli kuvvetlere maruz kalmıyorsa, temizliğine özen gösteriyorsanız size uzun yıllar hiçbir sorun çıkarmayacaktır.

Dişinize yaptıracağınız her işlemin bir miktar zararı vardır. Yapılması durumunda kar/zarar hesabı yaptığımızda estetik dolgular çoğu materyalin önüne geçmektedir. Dişinizden sadece zarar veren doku uzaklaştırarak uygulanırlar. Zarar veren bir doku yoksa ve boşluk kapatmak ya da dişinizi büyütmek amacıyla yapılıyorsa dişinizden hiç doku kaldırılmaz. Sonuç olarak zarar vermez diyebiliriz.

İyi yapılmış bir estetik dolgunun düşmesi söz konusu değildir ancak size verilen tavsiyelere uymadığınızda ya da yapılmaması gereken bir durumda yapıldığında kırılabilir.

Kurallarına uyularak yapılmış bir estetik dolgunun renklenmesi oldukça zordur. Ancak siz ağız hijyenine dikkat etmeyen biriyseniz ve dişlerimizin renklenmesine sebep olan besinleri fazlasıyla alıyorsanız bu dolgular renklenecektir. Böyle bir durumda diş hekiminize gözükmeniz sizin için önemlidir.