You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Diş beyazlatma (Bleaching) nedir?

Diş Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderildiği bir işlemdir. Beyazlatma işlemi özel olarak hazırlanmış bir jelin dişler üzerine sürülmesi, bir ışık kaynağı veya lazer ile reaksiyonun hızlandırılması şeklinde olur. Beyazlatma işleminin mekanizması bir oksidasyon-redüksiyon tepkimesi şeklindedir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Dişlerde renkleşmeye neden olan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve beyazlama meydana gelir.

 

Diş beyazlatma işlemleri kaç farklı şekilde yapılır?

 
  • Ofis tipi beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma, tüm beyazlatma sistemleri içerisinde en etkili yöntemdir. Muayenede gerçekleştirilen beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olur ve kalıcılığı daha uzundur. Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce; daha etkili bir sonuç almak için, hastaya beyazlatma öncesi diş taşı temizliği yapılması gerekmektedir. Seanslar öncesi ve sonrası hastadan fotoğraf alınarak, renk tespiti yapılmaktadır. Uygulanacak seans sayısı genellikle 2 veya 3 olup dişteki renklenmeye göre değişmektedir. İşlem öncesi diş etlerinin üzeri zarar görmesini istemediğimiz için koruyucu bir bariyer ile kapatılır ve sonrasında beyazlatma jeli dişlere uygulanır. Yaklaşık olarak 15 dakikalık periyotlarla 2 veya 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanır. Seanslar arasında hastanın renklendirici gıdalardan (çay, kahve, şarap vb.) uzak durması ve sigara kullanımını en aza indirmesi istenmektedir. Beyazlatma seansları arasında hassasiyetler görülebilmektedir fakat kullanılacak olan hassasiyet giderici diş macunları ile bu hassasiyetler ortadan kalkmaktadır.

 

  • Ev tipi beyazlatma (home bleaching)

Ev tipi olarak adlandırdığımız beyazlatma sisteminde, yine renk saptanıp hastadan tedavi öncesi alınan ölçü sayesinde hastaya uygun şeffaf bir plak üretilir. Ev tipi diş beyazlatma işleminde daha düşük yüzdeli “Karbamid Peroksit” içeren beyazlatma ajanları kullanılır. Hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı hekim tarafından anlatılır. Hasta, ilacı diş hekiminin önerileri doğrultusunda işlemi günde 2 defadan 2 hafta veya sadece geceleri uyurken 1-2 hafta uygular. Haftalık kontrollerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gereken değişiklikler yapılır. Hastaya hangi yöntemle beyazlatma uygulanacağına diş hekimi ve hasta birlikte karar vermelidir.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bu durum kişiden kişiye değişir. Çay, kahve ve sigara kullanımı fazla olan bireylerde, kazanılmış olan beyazlığın ömrü daha kısa olmakla birlikte, diğer bireylerde beyazlığın ömrü çok daha uzun olabiliyor. Dişlerin tekrar eski renklerine dönmeden 6 ayda bir düzenli kontroller sağlanarak gerektiği takdirde beyazlatma işleminin 6 ayda veya yılda bir tekrarlanması, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını ve ikinci beyazlatmanın süresinin kısalmasını sağlamakta ve ekonomik açıdan da avantajlı olmaktadır.

Özellikle çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenmelerde hastalarda tatmin oranının oldukça yüksek olduğu gösterilmiştir. Ancak; ilaçlara veya aşırı floride bağlı “florozis” olarak isimlendirilen renklenmelerde çok iyi sonuçlar elde edilememektedir.

İlk günler aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. Sigara, çay, kahve, kırmızı şarap, vişne, salça gibi renk verici koyu renk içeren ürünler işlemden sonra en az 3-4 gün kullanılmamalıdır.

Kanal tedavisi yapılmış dişlerde diş beyazlatma işlemidir. İlk olarak kanal tedavisinin kalitesi değerlendirilir, iyi değilse kanal tedavisi tekrar yapılır sonra dişin üst dolgusu çıkarılır. Açılan boşluğa beyazlatma jeli sürülür, daha sonra geçici dolgu ile diş sıkıca kapatılır. Bu beyazlatma işlemine iç beyazlatma denir. Nadir de olsa bu işlemde diş çevresindeki dokuların zarar görmesi ve kök ucunun erimesi gibi komplikasyonlar görülebilir.

Diş beyazlatma yöntemleri biraz diş hassasiyetine neden olabilir. Dişler havaya, sıcak veya soğuk yiyeceklere bile hassasiyet gösterebilir. Çoğu zaman 24-48 saat içinde hassasiyet kaybolur. Beklenmedik bir durum olursa diş hekimine başvurulmalıdır.