You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Cam Seramik Diş Kaplamalar (EMPRESS, E-MAX)

Cam seramikler dişlerinize en yakın en doğal görünümü elde etmek için kullanılır. Cam seramikler kristal yapı içerirler. Bu sayede doğal diş minesinin kristal yapısı ile benzerlik gösterebilirler. Işık geçirgenliği (translusens) doğal dişler ile aynıdır. Dolayısıyla aynı renk, form ve ışık geçirgenliğinde diş yapılabilir. Özellikle ön dişlerde tercih edilir.

Özellikle ön diş restorasyonlarında cam seramik kuronlar tercih edilmelidir. Cam seramik kuronlar alt yapılarında metal bulundurmadıkları için ışık geçirgenlikleri çok fazladır. Bu sayede diş hekiminin dahi muayene yapmadan ayırt edemeyeceği doğallıkta dişler yapmak mümkün olur. En estetik kuronlar, cam seramik ile yapılır. Zirkonyadan da daha fazla estetik görüntü sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renkleşmeler olan kişilerde, Aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde, Kırık veya aşınmış dişlerin tamirinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir. Diş eksikliği olmayan kişilere uygulanabilmektedir.

Estetik açıdan yüksek kalitede sonuçlar kazandırır. Aşınmalara karşı dayanıklıdır ve sıvı emilimi ise alternatif uygulamalara oranla daha düşüktür. Dişlerdeki olası deformasyon ve renk değişiklikleri, bu uygulama ile düzeltilebilir. Uygulamadan sonra daha genç bir görünüm ve dinamik bir gülümseme elde edilir. Bu kaplama türü, yanlış bir şekilde hizalanan dişlerin düzeltilmesine de yardımcı olur. Diş boşlukları kapatılabilir ve dişler tekrardan şekillendirilebilir.

Cam seramikler, başarılı sonuçlar verdiği için estetik uygulamalarda popüler olarak tercih edilmektedir. Ön dişlerde problemi olan hastalarda başarılı sonuçlar elde edilir. Ön dişlere oranla kuvvetin az olduğu azı dişler için de rahatlıkla uygulanabilir. Cam seramikler, genel olarak herkes için uygundur. Bununla beraber yaş ilerlemesine bağlı dişlerinde renklenme sorunu yaşayanlar, kanal tedavisi görmüş hastalar ve diş araları açılan kişiler için de bu yöntem uygulanabilir.

Cam seramikler görünüşlerinde çok ince ve narin görünseler de çok özel bir teknikle hazırlanarak kırılma dirençleri ve dayanıklıkları çiğneme fonksiyonuna yetecek seviyededir. Ağız içindeki doğal kuvvetlerle kırılmaları mümkün değildir.

Cam seramikler gerçek dişinizi en iyi taklit edebilecek malzemelerdir. Burada önemli olan bir diğer unsur hekiminizin bu işlemlerle ilgili deneyimi ve cam seramiğin yapıldığı laboratuvarla olan çalışmalarındaki uyumdur. Planlı ve bilimsel bir takım çalışması sonucu ortaya mükemmele yakın sonuçlar çıkacaktır.